W woj. podlaskim w porównaniu z zeszłym rokiem najbardziej zdrożała cebula i ziemniaki

i

Autor: Pixabay W woj. podlaskim w porównaniu z zeszłym rokiem najbardziej zdrożała cebula i ziemniaki

W woj. podlaskim w porównaniu z zeszłym rokiem cebula zdrożała o 123,1%

2019-04-30 12:30

Taniej niż przed rokiem można za to kupić jabłka. Białostocki Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podlaskiego w marcu 2019 roku. Informacje, które tam znajdziemy, są bardzo ciekawe.

Urząd Statystyczny w Białymstoku opublikował właśnie raport na temat aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej woj. podlaskiego w marcu 2019. Z opublikowanych informacji wynika, że w naszym regionie w porównaniu z zeszłym rokiem zanotowano wzrost większości cen artykułów żywnościowych objętych badaniem. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że Podlasianie kupują więcej niż przed rokiem. W pierwszym kwartale 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, sprzedaż detaliczna (zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe) zwiększyła się o 11,8%.

Czytaj także: Tragiczny wypadek motocyklisty w Białymstoku. Mężczyzna uderzył w słup oświetleniowy

Sprawdźmy zatem, które produkty od poprzedniego roku zdrożały najbardziej. Otóż najmocniej zdrożały cebula i ziemniaki, a najbardziej potaniały jabłka.

W grupie „pieczywo i produkty zbożowe” droższe niż przed rokiem były: mąka pszenna (o 22,6%), bułka pszenna (o 11,9%) i chleb pszenno-żytni (o 10,7%), staniał natomiast ryż (o 8,9%).

Wśród artykułów z grupy „mięso, wędliny” podrożały mięso wołowe bez kości – z udźca (o 3,5%) oraz szynka wieprzowa gotowana (o 1,3%). Spadek cen odnotowano w przypadku kiełbasy na wagę (o 3,7%), mięsa wieprzowego bez kości – schabu (o 2,9%) oraz kiełbasy suszonej (o 2,2%).

Czytaj także: Niewybuch na przystanku autobusowym okazał się częścią od amortyzatora

W grupie „mleko, sery i jaja” najwyższy wzrost cen dotyczył śmietany o zawartości tłuszczu 18% (o 6,9%). Mniej niż rok wcześniej kosztowały mleko krowie spożywcze o zawartości tłuszczu 3–3,5%, sterylizowane (o 9,4%) i ser dojrzewający (o 4,7%).

Wśród towarów z grupy „oleje i pozostałe tłuszcze” najwięcej wzrosły ceny masła świeżego o zawartości tłuszczu ok. 82,5% (o 11,7%), margaryny (o 10,2%) oraz oleju rzepakowego produkcji krajowej (o 7,8%).

W grupie „owoce i warzywa” w skali roku najbardziej zdrożały: cebula (o 123,1%), ziemniaki (o 99,1%) i marchew (o 19,0%), natomiast zdecydowanie mniej niż przed rokiem kosztowały jabłka (o 36,1%) oraz pomarańcze (o 16,6%).

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku zanotowano także wzrost cen większości pozostałych badanych artykułów żywnościowych, przy czym znacznie więcej niż przed rokiem płacono za cukier biały kryształ (o 16,8%), sok jabłkowy (o 11,9%), kawę naturalną mieloną (o 3,9%) oraz czekoladę mleczną (o 3,6%).

Jesteś z Białegostoku? Zobacz inne nasze artykuły:

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

Ile trzeba zarabiać, aby żyć godnie w Białymstoku? [WIDEO]

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Polecamy także:

Węzeł Porosły. Od 23 kwietnia duże zmiany w organizacji ruchu na wylotówce w stronę Warszawy [ZDJĘCIA, MAPY]

BKM. Od 23 kwietnia ogromne zmiany w kursowaniu autobusów. Zmienione trasy, "14' zawieszona, będzie jedna nowa linia [MAPY]

Zderzenie rowerzystów na ul. Składowej. Nastolatka rozmawiała przez telefon

Zobacz wideo: Co można robić nocą w Białymstoku?