Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku - tak będzie wyglądał. Zobacz oficjalny projekt. Martyniuk: "Jestem bardzo zaszczycony" [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-04-08 11:52

Wiadomo już, jak będzie wyglądał mural z podobizną Zenka Martyniuka. Pierwsze co się rzuca w oczy to kolory! Mural będzie utrzymany w stylistyce lat '90. Widzimy całą sylwetkę muzyka, który trzyma w ręku gitarę. W dolnej części grafiki widać żółte słoneczniki. Mural ma być gotowy już w tym tygodniu.

Zobacz wideo: TO WIDEO: Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku. Marszałek woj. podlaskiego śpiewa disco polo

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim  w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa, podczas której poznaliśmy szczegóły powstania muralu z podobizną Zenka Martyniuka. Poznaliśmy też oficjalny projekt. Na projekcie widzimy króla disco polo z gitarą, a w tle nuty do piosenki "Przez twe oczy zielone". Na grafice znajdują się uwielbiane przez piosenkarza słoneczniki, które maja symbolizować Podlasie. W tle dominuje ostra kolorystyka symbolizująca lata 90-te XX wieku.

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<

- Bardzo się cieszę - skomentował Zenek Martyniuk. - Jestem bardzo zaszczycony, że mój wizerunek pojawi się na jednym z bloków na Dziesięcinach i będzie namalowany przez mistrza.

Mural powstanie na osiedlu Dziesięciny przy ul. Hallera 25 w Białymstoku. Pierwotny plan był taki, że mural powstanie na ścianie biurowca przy Madro, ale zmieniono zdanie. Ściana budynku była za mała, a poza tym było na niej za dużo okien.

Zobacz też: Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku. Marszałek i wicemarszałek śpiewają "Przez twe oczy zielone" [WIDEO]

- To jest bardzo dobra promocja województwa podlaskiego – podkreślał marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki. - Zenon Martyniuk  jest ambasadorem województwa, jedną z naszych wizytówek, a sama muzyka disco polo to część kultury, o której nie powinniśmy zapominać.

Zarząd województwa na stworzenie muralu z Zenkiem Martyniukiem dał 10 tys. zł.

Zenek zażartował, że fani lubią robić sobie z nim zdjęcia. W tym celu jeżdżą nawet do jego domu w Grabówce. Teraz będą mieli łatwiej. Wystarczy, że staną przy muralu i zrobią sobie selfie. "Z dużym Zenkiem" - dodał z uśmiechem król disco polo. Prace przy muralu rozpoczną się już dziś. Malowanie zajmie tydzień. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na piątek przed południem.

Projekt muralu przygotował Rafał Roskowiński. Wcześniej Roskowiński stworzył w Białymstoku mural księdza Jerzego Popiełuszki. Roskowiński ma na swoim koncie m.in. murale z wizerunkiem Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy. Jest on również twórcą Gdańskiej Szkoły Muralu, w której naucza technik projektowania i wykonywania murali, a także wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, we Wrocławiu oraz wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Dlaczego podjął się malowania? Artysta twierdzi, że zbyt dużo robi murali historycznych i wojennych, a nowa tematyka będzie dla niego nową formą rozwoju.

- Muzyka disco polo jest najbardziej autentyczną muzyką. To jest najszczersza muzyka. Śpiewają o rzeczach istotnych - dodaje Roskowiński.

Pomysł powstania muralu zrodził się w 2016 roku. Autorami pomysłu są chłopaki z grupy Nienormalny Białystok.

Zobacz także: Memy o Białymstoku i woj. podlaskim od grupy Nienormalny Białystok [ZDJĘCIA]

- Jego dorobek artystyczny jest znany Polakom od Bałtyku do Tatr - wyjaśnia Nienormalny Białystok. - Zagraniczna Polonia również go uwielbia. A sam Zenek to człowiek bardzo autentyczny, nikogo nie udaje od początku swojej kariery. Po długiej i krętej drodze w końcu udało się nam doprowadzić projekt do końca.

Zenon Martyniuk urodził się w miejscowości Gredele w powiecie bielskim. Obecnie mieszka ze swoją żoną Danutą pod Białymstokiem. Obecnie trwają przygotowania do nakręcenia filmu biograficznego o życiu króla disco polo. Zespół Akcent powstał w 1989 roku. Jej liderem jest Zenon Martyniuk, który mieszka niedaleko Białegostoku. Drugim członkiem zespołu jest Ryszard Warot. Największe hity disco polo tej grupy to: Przekorny los, Życie to są chwile, Kochana wierzę w miłość czy Przez twe oczy zielone. Ten ostatni utwór ma na swoim koncie 160 mln wyświetleń na YouTube.

Zobacz także:

Królowy Most. Leśna bimbrownia zlikwidowana. Przepadło 200 litrów nielegalnego alkoholu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Złodzieje z Białegostoku poszukiwani przez policję. Rozpoznajesz kogoś? [ZDJĘCIA]

Strażak-fotograf Tomasz Sieńczuk robi niesamowite zdjęcia woj. podlaskiego. "Przedstawiam świat takim, jakim widzę go moimi zmysłami" [ZDJĘCIA]

RLDP w Białymstoku: Ryzyko utraty zdrowia i życia w Puszczy Białowieskiej wzrosło o blisko 1000 %