Białystok - Warszawa pociągiem w niecałe dwie godziny? Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h

i

Autor: Jacek Chlewicki Białystok - Warszawa pociągiem w niecałe dwie godziny? Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h

Białystok - Warszawa pociągiem w niecałe dwie godziny? Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h

2019-04-04 9:00

Już wkrótce podróż z Białegostoku do Warszawy zajmie niecałe 2 godziny. PKP ogłosiło przetarg na modernizację odcinka Czyżew - Białystok. Dzięki inwestycji podróże koleją będą szybsze, a stacje i przystanki lepiej dostępne dla podróżnych. Infrastruktura zostanie dostosowana do prędkości 200 km/h. Wzrośnie bezpieczeństwo m.in. dzięki budowie 19 wiaduktów i 10 przejść podziemnych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na modernizację trasy Czyżew – Białystok - ostatniego odcinka na modernizowanej linii kolejowej z Warszawy do stolicy Podlasia. Dzięki inwestycji pociągi pojadą szybciej, a podróż między Białymstokiem a Warszawą zajmie niecałe 2 godziny. Roboty na tym odcinku Czyżew – Białystok rozpoczną się w przyszłym roku.

W Białymstoku pojawi się nowy punkt przesiadkowy. Nowy przystanek - Białystok Zielone Wzgórza powstanie w okolicach przejścia podziemnego, łączącego ul. Starosielce i Hetmańską. Podróżni skorzystają też z nowego peronu na stacji Białystok.

Czytaj także: Królowy Most. Leśna bimbrownia zlikwidowana. Przepadło 200 litrów nielegalnego alkoholu [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Nowy obiekt zostanie zlokalizowany przy samym dworcu PKS, umożliwiając szybką przesiadkę do środków transportu komunikacji miejskiej - informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Usprawni to obsługę połączeń podmiejskich. Wszystkie perony na stacji zostaną przebudowane i zadaszone, a wiata hali peronowej będzie nawiązywać stylem do zabytkowego charakteru budynku dworca. Kładkę dla pieszych zastąpi przejście podziemne, które połączy obie strony miasta oraz zapewni bezpieczną i wygodną przeprawę na perony. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się, wybudowane zostaną pochylnie.

Na odcinku Czyżew – Białystok większy komfort pasażerów zapewni przebudowa peronów na 12 przystankach i 6 stacjach. Szersze i wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągów. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się i komfortowo wyposażone. Będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne, nowe nagłośnienie i funkcjonalne oświetlenie. Stacje kolejowe: Białystok, Baciuty, Łapy, Szepietowo, Racibory i Czyżew zyskają całkiem nowe oblicze. Oprócz peronów modernizacja stacji obejmie także tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki przebudowie układu torów więcej pociągów będzie mogło przejeżdżać przez stacje. Aby zapewnić bezpieczne i wygodne dojście do pociągów, na stacjach powstaną wygodne przejścia podziemne.

Czytaj także: Dariusz Antuszewski zginął w wypadku. Był studentem Politechniki Białostockiej. Jechał motocyklem

PKP zapewnia, że dzięki inwestycji na odcinku Czyżew - Białystok podróże koleją będą szybsze. Infrastruktura kolejowa zostanie dostosowana do wymogów, by pociągi mogły jeździć z prędkością do 200 km/h. Na ponad 70 km będą nowe tory i sieć trakcyjna. Przebudowanych zostanie 8 mostów kolejowych, w tym największy, prawie 200 metrowy most na rzece Narew. Bezpieczne podróże zapewni nowoczesne lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym w Białymstoku. Zdecydowanie wzrośnie również bezpieczeństwo, na skrzyżowaniu dróg i torów. PLK wybudują 19 skrzyżowania dwupoziomowe i 10 przejść podziemnych.

Zakończenie robót zaplanowano do końca 2022 roku.

Rail Baltica to międzynarodowa trasa kolejowa. Polski odcinek obejmuje linie kolejowe od Warszawy przez Białystok i Ełk do granicy z Litwą. Inwestycja poprawi jakość połączeń w regionie. Zyskają pasażerowie i gospodarka. Więcej o inwestycji na Rail Baltica.

Zobacz także:

Mural Zenka Martyniuka w Białymstoku. Projektant malował wcześniej murale z wizerunkiem Jana Pawła II i Lecha Wałęsy

Strażak-fotograf Tomasz Sieńczuk robi niesamowite zdjęcia woj. podlaskiego. "Przedstawiam świat takim, jakim widzę go moimi zmysłami" [ZDJĘCIA]

RLDP w Białymstoku: Ryzyko utraty zdrowia i życia w Puszczy Białowieskiej wzrosło o blisko 1000 %

Zobacz wideo: Młody mężczyzna skoczył na dach pociągu metra