Festiwal Kalejdoskop – już za chwilę. To największa impreza taneczna w północno-wschodniej Polsce

i

Autor: P. Jaruga/mat. promocyjny Festiwal Kalejdoskop Festiwal Kalejdoskop – już za chwilę. To największa impreza taneczna w północno-wschodniej Polsce

Festiwal Kalejdoskop – już za chwilę. To największa impreza taneczna w północno-wschodniej Polsce

2019-05-02 19:06

Trwają ostatnie przygotowania do festiwalu tańca współczesnego w Białymstoku – Kalejdoskop. Kalejdoskop jest największą tego typu imprezą w północno-wschodniej Polsce. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 9-12 maja. To już 16 edycja wydarzenia, które co roku gromadzi miłośników tańca oraz artystów, tancerzy, choreografów i krytyków z całej Polski.

- Program będzie naprawdę bogaty, zróżnicowany – mówią organizatorzy - Najważniejszą częścią festiwalu są oczywiście spektakle taneczne. Jak co roku przyjadą do Białegostoku najwybitniejsze postacie polskiej sceny tanecznej ze swoimi produkcjami. Planujemy pokazać łącznie 8 spektakli, w różnych miejscach miasta – na scenie Białostockiego Teatru Lalek, Akademii Teatralnej, w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Spektakle to jednak nie wszystko – jak co roku odbędą się warsztaty taneczne, warsztaty rysunku tańca, taneczne lunche, rozmowy, recital oraz wystawy i instalacje. Wszystko to związane z tańcem.

- Wartym uwagi wydarzeniem, na które zapraszamy każdego dnia festiwalu będą spotkania z Anną Królicą, pt. „Skrzynka z narzędziami. Jak pisać o tańcu?” To warsztaty dla wszystkich piszących zawodowo lub hobbystyczne lub tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o tańcu. Uczestnicy warsztatów będą mogli włączyć się w redagowanie codziennej gazetki festiwalowej z recenzjami oglądanych spektakli.

XVI edycja Kalejdoskopu zostanie zrealizowana w oparciu o nowy temat przewodni-będzie nawiązywała do idei tańca widzianego jako ruch, działanie i współdziałanie na linii widz-artysta.

W centrum zainteresowania znajdzie się zatem aktywizowanie widza do poruszania się, współtworzenia dzieła, kontaktu. Stąd też festiwalową nowością będą w tym roku spacery Tanecznym Szlakiem po Białymstoku z przewodnikiem miejskim. Uczestnicy spacerów poznają między innymi miejsca ważne dla tańca w Białymstoku oraz zobaczą akcje performatywne, realizowane przez tancerzy w miejscach publicznych.

- Zachęcamy również do odwiedzenia niezwykłej, instalacji którą będzie można zobaczyć w Galerii Arsenał. Stara Elektrownia – zachęcają organizatorzy – Zobaczyć to jednak za mało. To instalacja którą przede wszystkim czuje się i słyszy. Dzięki zastosowanej technologii mapującej ciało swój ruch będzie można usłyszeć. Dosłownie. Zmiana pozycji przedramion, napięcie mięśni i wykonywane gesty kształtują dźwięk istniejący w pętli zwrotnej z ciałem i ruchem w przestrzeni.

Zobacz wideo: Co można robić w nocy w Białymstoku?

To oczywiście nie wszystko. W planach są również dyskusje i rozmowy podczas tanecznych lunche, wieczorne spotkania, recital.

- Nie chcemy, żeby widz przyszedł, obejrzał spektakl i sobie poszedł – mówi dyrektor Festiwalu Karolina Garbacik – Chcemy, żeby z nami był, rozmawiał, żeby aktywnie uczestniczył w naszym wydarzeniu. Czekamy na każdego, chcemy pokazać jak najszerszej publiczności co mamy w tańcu współczesnym najlepszego. Zapewniamy, że będzie to wspaniała przygoda.

Polecamy także:

Słoneczny Stok. Niewybuch na przystanku autobusowym okazał się częścią od amortyzatora

Białostocka humorEska. Tadeusz Truskolaski: Dlaczego jamnik ma ogon? [AUDIO]

Jesteś z Białegostoku? Zobacz inne nasze artykuły:

Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Sad edukacyjny w Parku Antoniuk już gotowy. Posadzono tam m.in. drzewa owocowe i krzewy [ZDJĘCIA]

Ile trzeba zarabiać, aby żyć godnie w Białymstoku? [WIDEO]

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]