Białystok. Pielęgniarka brutalnie zgwałcona. Zmarła w szpitalu. Policjanci zatrzymali w Anglii białostoczanina

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Białystok. Pielęgniarka brutalnie zgwałcona. Zmarła w szpitalu. Policjanci zatrzymali w Anglii białostoczanina

Pielęgniarka brutalnie zgwałcona na osiedlu. Agnieszka wracała do domu. Prokuratura przedłużyła areszt dla 43-latka

2022-05-19 7:44

Sąd Okręgowy w Białymstoku przedłużył w środę na kolejne trzy miesiące areszt 43-letniego mężczyzny, podejrzanego o gwałt, rozbój i zabójstwo młodej kobiety, do którego doszło ponad 20 lat temu na jednym z osiedli w Białymstoku. Śledztwo przedłużone jest do końca sierpnia. Agnieszka została brutalnie zgwałcona 50 metrów od swojego domu. Półnagą i nieprzytomną kobietę leżącą w zaroślach znalazła spacerująca z psem sąsiadka z osiedla. 30-letnia Agnieszka zmarła w szpitalu.

Mężczyzna został zatrzymany w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Pod koniec lutego doszło do jego ekstradycji. Zbrodnia wydarzyła się 16 sierpnia 2001 roku. 30-letnia Agnieszka D. pracowała jako pielęgniarka w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Kobieta wieczorem urządziła w swoim mieszkaniu na osiedlu Sienkiewicza wieczór z koleżanką. Po spotkaniu odprowadziła znajomą na przystanek autobusowy, po czym ruszyła w drogę powrotną. 50 metrów od swojego miejsca zamieszkania została napadnięta i brutalnie zgwałcona. Na półnagą, nieprzytomną młodą kobietę leżącą w zaroślach natknęła się spacerująca z psem jej sąsiadka z osiedla. Stan kobiety był bardzo ciężki. Na długie miesiące zapadła w śpiączkę. Agnieszka zmarła w szpitalu 5 lutego 2002 r. W prowadzonym wówczas śledztwie sprawcy gwałtu, rozboju (ofiara została ograbiona z biżuterii) i zabójstwa nie udało się ustalić; po roku od zbrodni śledztwo zostało z tego powodu umorzone. 

W 2020 roku do sprawy wrócili jednak policjanci zajmujący się trudnymi, nierozwikłanymi dotąd sprawami kryminalnymi z tzw. Archiwum X i Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Podlaska policja opublikowała wtedy komunikat po sporządzeniu (na podstawie zeznań świadków) portretu pamięciowego potencjalnego podejrzanego.

Czytaj też: Augustów. Bracia zgwałcili Anetę i nagą wrzucili do rzeki. Ich tłumaczenie przeraża [ZDJĘCIA, WIDEO]

Według danych od świadków, był to szczupły mężczyzna, o pociągłej twarzy i ciemnych włosach, najprawdopodobniej w wieku podobnym do ofiary, wzrostu ok. 170 cm. W dniu zbrodni ubrany był w kremową koszulkę polo i ciemne spodnie. Policja prosiła o pomoc wszystkie osoby, które mogłyby pomóc w ustaleniu tożsamości takiego mężczyzny, publikowała portrety pamięciowe uwzględniając progresję wiekową.

W czerwcu 2021 roku policja podała informację, że podejrzewany o tę zbrodnię został zatrzymany w Wielkiej Brytanii; przez kilkanaście lat mieszkał w pobliżu Manchesteru. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku przez miejscowy sąd okręgowy został wydany nakaz aresztowania w Wielkiej Brytanii, który został po zatrzymaniu podejrzanego zastosowany; rozpoczęła się wówczas procedura przekazania mężczyzny do Polski. Ostatecznie został przekazany Polsce pod koniec lutego. Wtedy usłyszał zarzuty gwałtu, zabójstwa i rozboju. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Czytaj też: Urwali się ze szkoły i zamordowali Agnieszkę. Jej zmasakrowane ciało znalazła babcia. Bandyci z Sokółki liczyli na złagodzenie wyroku

W środę na wniosek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku przedłużony został o kolejne trzy miesiące areszt tymczasowy podejrzanego - poinformowało PAP biuro prasowe miejscowego sądu okręgowego. Samo śledztwo jest przedłużone do końca sierpnia.

Białystok. Brutalnie zgwałcił i zamordował pielęgniarkę. Usłyszał zarzuty po 21 latach

Białystok. Brutalnie zgwałcił i zamordował pielęgniarkę. Usłyszał zarzuty po 21 latach. ZDJĘCIA

43-latek podejrzany o zgwałcenie i zabójstwo białostockiej pielęgniarki ukrywał się w Anglii. Pod koniec lutego trafił do Polski. Do tej makabrycznej zbrodni doszło w 2001 roku na osiedlu Sienkiewicza w Białymstoku.

Sonda
Czy sprawcy zabójstw powinni od razu trafiać za kraty na dożywocie?