Protest nauczycieli. Unia Metropolii Polskich popiera protestujących nauczycieli

i

Autor: Jacek Chlewicki Protest nauczycieli. Unia Metropolii Polskich popiera protestujących nauczycieli

Protest nauczycieli. Unia Metropolii Polskich popiera protestujących nauczycieli

2019-04-17 20:00

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz prezydenci największych polskich miast deklarują, że środki zarezerwowane na oświatę nie będą zmniejszane. Apelują do rządu o podjęcie rozmów z nauczycielami i reprezentacją samorządów.  

Zarząd Unii Metropolii Polskich, skupiającej dwanaście największych polskich miast (w tym Białystok), wyraził w swoim stanowisku poparcie dla strajkujących pracowników oświaty. Jednocześnie włodarze miast zadeklarowali, że środki w tegorocznych miejskich budżetach zarezerwowane na oświatę nie będą zmniejszane.

Czytaj także: Mural Zenka Martyniuka wreszcie gotowy i oficjalnie otwarty. Król disco polo: "Jestem bardzo szczęśliwy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

– Mając na uwadze niskie płace zasadnicze nauczycieli, nieodpowiadające randze zawodu i jego roli społecznej, w żadnym z miast Unii Metropolii Polskich nie doszło i nie dojdzie do zmniejszenia środków finansowych przeznaczonych na zadania oświatowe – czytamy w stanowisku przyjętym 16 kwietnia.

Prezydenci apelują także do przedstawicieli rządu o pilne podjęcie rozmów ze środowiskiem nauczycieli i reprezentacją samorządów. Jednocześnie proszą nauczycieli o przeprowadzenie klasyfikacji końcowej w związku ze zbliżającymi się maturami.

– Ze strony rządu nie padły dotychczas satysfakcjonujące propozycje rozwiązania problemu. Dziś wspólnie stajemy przed odpowiedzialnością za los naszych maturzystów. Dlatego prosimy nauczycieli, by przeprowadzili klasyfikację końcową umożliwiającą zorganizowanie egzaminów maturalnych –stwierdza zarząd UMP.

Od 8 kwietnia w całej Polsce trwa protest nauczycieli i pracowników oświaty. Nauczyciele chcą przede wszystkim zarabiać więcej. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 30 % podwyżki. Rząd oferuje 15 %. W trakcie protestu udało się przeprowadzić egzamin gimnazjalny oraz ósmoklasisty. Już wkrótce rozpoczną się matury, a końca strajku nie widać.

W środę 17 kwietnia w Białymstoku do strajku przystąpiło 2519 nauczycieli (42%) oraz 65 pracowników niepedagogicznych – administracji i obsługi (2,3%). Do placówek edukacyjnych przyszło 5171 dzieci (12%). W Białymstoku strajkuje 73% placówek (100% szkół podstawowych, 57% przedszkoli i 96% ponadgimnazjalnych).

Czytaj także: Wiosna Roberta Biedronia popiera strajk nauczycieli. "Cichy" protest przed kuratorium oświaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Polecamy również:

Jagiellonia Białystok zagra na Stadionie Narodowym. Kibice organizują wielki wyjazd do Warszawy

Podlaska Straż Graniczna prowadzi nabór do służby. Zarobki: 3250 złotych na rękę

Gwałt na ul. Wyszyńskiego. Sąd skazał sprawcę na 8 lat więzienia

Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski