W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.
Czytaj także: Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]
Triduum Paschalne w Archikatedrze Białostockiej w 2019 roku
Wielki Czwartek MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Biskupa Henryka Ciereszki - godz. 18
W Wielki Czwartek odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i eucharystię. Liturgii wielkoczwartkowej towarzyszy również obrzęd umywania stóp. Podczas uroczystości biskupi myją nogi dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom.
Wielki Piątek LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego - godz. 18
W Wielki Piątek Kościół gromadzi się na sprawowaniu pamiątki Męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Kościół przez rozmyślanie Męki swojego Pana i adorację Krzyża, przypomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota WIGILIA PASCHALNA pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy - godz. 20
W dniu dzisiejszym Kościół nie sprawuje liturgii wspominając spoczynek Pana Jezusa w grobie. Liturgia Wigilii Paschalnej należy do obchodów dnia Zmartwychwstania. Rozpoczyna ją Liturgia Światła, wraz z poświęceniem ognia i świecy paschalnej. Po niej następuje rozbudowana Liturgia Słowa wraz z radosnym śpiewem Alleluja. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą. Uwieńczeniem nabożeństwa jest Liturgia Eucharystyczna.
Transmisja Wigilii Paschalnej z Archikatedry Białostockiej w TVP3 Białystok
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Msza Święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy - godz. 6
Eucharystię poprzedza procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Polecamy także:
Białystok. Policjant przeprowadził staruszkę przez ruchliwą ulicę Sienkiewicza [WIDEO]
Kasia z białostockiego schroniska dla bezdomnych przeszła niesamowitą metamorfozę [ZDJĘCIA, WIDEO]
Rowery elektryczne w systemie BiKeR? Taki pomysł ma radny Henryk Dębowski