ZNP zawiesza protest. Andruszkiewicz: Broniarz straszy kolejnym strajkiem w szkołach, już od września

i

Autor: ESKA Białystok ZNP zawiesza protest. Andruszkiewicz: "Broniarz straszy kolejnym strajkiem w szkołach, już od września"

ZNP zawiesza protest. Andruszkiewicz: "Broniarz straszy kolejnym strajkiem w szkołach, już od września"

2019-04-25 16:27

Strajk pracowników oświaty zostanie zawieszony. Zawieszenie nie oznacza jednak zakończenia trwającego od kilku tygodni protestu.

Zobacz wideo:

- Od soboty, od 27 kwietnia od godz. 6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk - powiedział w czwartek na konferencji prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Czytaj także: Jacek Żalek i Justyna Żalek zostali rodzicami. Chłopiec ma na imię Ignacy. Jest zdjęcie!

Wszystko w związku z maturami, które z powodu strajku nauczycieli stały pod znakiem zapytania. Zawieszenie strajku oznacza, że rozpoczynające się 6 maja egzaminy powinny odbyć się bez większych przeszkód.

Strajk zostaje zawieszony, ale nie oznacza to jego zakończenia. Prezes ZNP wciąż podtrzymuje stanowisko, że porozumienie, które rząd zawarł z Solidarnością nie zostanie podpisane.

Sławomir Broniarz wydał także długie oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

"Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. 
Proszę być gotowym na wrzesień."

Pochodzący z naszego regionu Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji w rządzi PiS, skomentował zawieszenie strajku:

- S. Broniarz straszy kolejnym strajkiem w szkołach, już od września. Tymczasem PO z mównicy sejmowej właśnie grozi, że jesienią do nauczycieli dołączą inne grupy protestujących. Przypominam, że jesienią właśnie, czekają nas najważniejsze wybory od 30 lat. Wszystko jasne..?

Czytaj także: Białostoczanin przeżył poważny wypadek samochodowy. Teraz gra w przejściu podziemnym [WIDEO]

Z kolei białostocki poseł PO Robert Tyszkiewicz napisał na Twitterze:

- Nauczyciele zawieszając strajk wykazali się wielką odpowiedzialnością za dobro uczniów i polskiej szkoły. W przeciwieństwie do rządu PiS, który z pełną arogancją i cynizmem przedłużał strajk kosztem uczniów.

Przypomnijmy, strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. Jeszcze w środę 24 kwietnia w Białymstoku. Do strajku przystąpiło 2152 nauczycieli (33,3%) oraz 65 pracowników niepedagogicznych – administracji i obsługi (2,3%). Do placówek edukacyjnych przyszło 2114 dzieci (7,3%). W Białymstoku strajkuje 64% placówek (95% szkół podstawowych, 39% przedszkoli i 96% ponadgimnazjalnych).

Jesteś z Białegostoku? Zobacz:

Plac NZS w Białymstoku bez zmian, ale z "zielonymi" przystankami autobusowymi [ZDJĘCIA]

Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa stanął przy Rynku Kościuszki w Białymstoku [ZDJĘCIA]

Osiedle Antoniuk. W Białymstoku powstaje pierwszy sad edukacyjny

Stawy Marczukowskie zachęcają do spacerów [ZDJĘCIA]

Polecamy także:

Katolicki rap z Białegostoku! Klip do utworu "Nie mów mi" powstał w Starosielcach. "Nigdy nie zostawaj sam z problemami, bo to cię zeżre" [WIDEO]

Kasia z białostockiego schroniska dla bezdomnych przeszła niesamowitą metamorfozę [ZDJĘCIA, WIDEO]