Noc Muzeów 2020. W tym roku przez Facebooka i YouTube! Noc Muzeów online w Białymstoku

i

Autor: Jacek Chlewicki Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Mieści się w dawnym Domu Partii

Noc Muzeów 2020. W tym roku przez Facebooka! Noc Muzeów online w Białymstoku

2020-05-15 13:38

Noc Muzeów od kilkunastu lat cieszy się ogromną popularnością. Wszyscy chętni mogą za darmo zwiedzać muzea, ale także inne obiekty kultury zaglądając w nawet najbardziej niedostępne miejsca. Noc Muzeów 2020 przenosi się do internetu. Noc Muzeów online daje w tym roku możliwość wirtualnego zwiedzania instytucji kultury, nauki i miejsc historycznych.

Pierwsza w historii Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się ona imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Noce Muzeów w Białymstoku zawsze cieszyły się ogromną popularnością.

Czytaj też: Tragiczny finał poszukiwań Bernarda z Białegostoku. Jego ciało wyłowiono z Sekwany

W tym roku Noc Muzeów będzie miała zupełnie inny charakter. Wszystko z powodu koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że Nocy Muzeów nie będzie! W sobotę 16 maja zapraszamy na Noc Muzeów online. Sprawdźcie, jakie ciekawe atrakcje przygotowały białostockie obiekty kultury.

Noc Muzeów 2020 w Białymstoku w nocy z soboty (16 maja) na niedzielę (17 maja).

Czytaj też: Białe noce. Co to jest? Kiedy białe noce będą w woj. podlaskim? Sprawdź!

Uwaga! Od 16 kwietnia w całym kraju istnieje obowiązuje zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Noc Muzeów 2020. W tym roku przez Facebooka i YouTube! Noc Muzeów online w Białymstoku

Noc Muzeów 2020: Uniwersytet w Białymstoku

Mapa z Podlasiem z 1665 roku, szkielet gada sprzed 200 mln lat czy bezcenne pamiątki związane z Ryszardem Kaczorowskim – m.in. takie skarby można znaleźć na Uniwersytecie w Białymstoku. Co roku w maju, w Noc Muzeów, uczelnia udostępniała wiele z nich zwiedzającym. Z powodu koronawirusa osobiste wizyty zostały na razie wstrzymane. Ale nic straconego! UwB zaprasza na Noc Muzeów – online.

Noc Muzeum online UwB będzie prowadzić na Facebooku. Wystarczy śledzić fanpage Uniwersytetu w Białymstoku.

Noc Muzeów 2020: Muzeum Podlaskie

- W DRODZE to hasło bardzo pojemne. Można je potraktować jako fizyczne przemieszczanie się, podróżowanie - informują organizatorzy. - Ale można też ująć metafizycznie jako drogę w czasie wśród wydarzeń historycznych, zjawisk fizycznych czy artystycznych. I w te różne wymiary pojęcia „w drodze” będziemy przenosić się w Noc Muzeów poruszając się pomiędzy Facebookami działów i oddziałów Muzeum Podlaskiego. Wybierzcie się z nami wirtualnie w podróż, a my postaramy się by była ona fascynująca.

Początek Nocy Muzeum w Muzeum Podlaskim o godz. 18. W Nocy Muzeów będzie można uczestniczyć poprzez Facebooka.

Noc Muzeów 2020: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej 

W tym roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na Noc Muzeów online. W sobotę 16 maja 2020 r. na profilu Facebook oraz kanale YouTube Sokolnicy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprezentują tych, spośród swoich podopiecznych, którzy polują nocą. To oczywiście sowy. Z kolejnych klipów można będzie się dowiedzieć jakie zwyczaje mają: puchacz europejski, puchacz bengalski, płomykówka. Premiera pierwszego klipu o godz. 18.

Noc Muzeów 2020: Opera i Filharmonia Podlaska

Sobotnia Noc Muzeów będzie okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic. - Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku: w najbliższą sobotę, 16 maja o godz. 18 wspólnie wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia - informują organizatorzy.

Dodatkowo, w cotygodniowym paśmie koncertowych transmisji online, odbędzie się premierowa transmisja utworu „Missa pro pace” Wojciecha Kilara – propozycji płytowej Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej - Facebook.

Noc Muzeów 2020: Podlaski Instytut Kultury

Podlaski Instytut Kultury zaprasza do wirtualnej galerii. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu i kubek gorącej herbaty. Na sobotnią noc (16 maja)  PIK proponuje dwie wystawy. Pierwsza z nich prezentuje kompozycje z pracowni batiku Mamut, działającej przy  Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Druga wystawa proponowana przez Podlaski Instytut Kultury to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. PIK pokaże prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Wystawy będą dostępne na stronie www.pikpodlaskie.pl od 16 maja, od godziny 18. A  już wkrótce PIK zaprosi wszystkich chętnych do oglądania ekspozycji  na żywo!

100. rocznica urodzin Papieża
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE