Biebrzański Park Narodowy. To największy pożar od dekad. Ta MAPA pokazuje rozmiar katastrofy [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-04-23 14:57

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Od niedzieli trwa dramatyczna walka o ocalenie największego w Polsce parku narodowego. Na naszym oczach znika perła natury. - Na mapie widać, że mimo braku możliwości użycia floty gaśniczej w nocy, obszar jest już pod kontrolą - napisał na Twitterze Minister Środowiska.

Biebrzański Park Narodowy nadal płonie. Według informacji przekazanych przez Ministra Środowiska obszar pożaru to 5020 hektarów. "Jest o tysiąc ha mniejszy niż szacowaliśmy." - napisał na Twitterze Michał Woś. Płoną łąki, trzcinowiska, torfowiska, zarośla. Mapa udostępniona w czwartek przez Lasy Państwowe pokazuje ogrom katastrofy. Jest aktualna na dzień 23 kwietnia.

- 20 i 21 kwietnia były meldunki o opanowaniu ognia - napisał na Twitterze minister Michał Woś. - Po każdej nocy sytuacja się zmieniała przez wiatr. Na mapie widać, że mimo braku możliwości użycia floty gaśniczej w nocy, obszar jest już pod kontrolą.

Obecnie w walce z pożarem walczy 38 zastępów PSP i OSP w ilości 222 strażaków, 81 strażaków ze szkół aspirantów oraz 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadysponowana została także kompania gaśnicza z województwa pomorskiego. Pożar gasi z powietrza 6 samolotów gaśniczych i helikopter.

Zobacz: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Te zdjęcia pokazują ogrom tragedii [GALERIA, WIDEO]

Dlatego od początku pożaru strażaków wspierają samoloty Lasów Państwowych. Do czterech gaśniczych dromaderów w czwartek, dołączyły kolejne dwa. Każdy jednorazowo zabiera 1 800 litrów wody. W środę samoloty Lasów Państwowych wykonały nad płonącymi obszarami 36 zrzutów wody, a śmigłowiec – 140.

Koszty akcji samolotów i pojazdów gaśniczych Lasów Państwowych w Biebrzańskim PN przekroczyły już ponad 500 tys. zł - informuje Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - Te i wszelkie kolejne wydatki na wylatane godziny oraz inne koszty, aż do skutecznego ugaszenia pożaru, pokrywają Lasy Państwowe.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mapa zasięgu pożaru

i

Autor: Lasy Państwowe Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mapa zasięgu pożaru
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Trwa walka z żywiołem

Minister Środowiska Michał Woś zapewnia, że Biebrzański Park Narodowy ma zagwarantowane pełne finansowanie walki z pożarem. Rząd w tym Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe przekazały z rezerwy budżetowej dodatkowo 6 mln zł.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zorganizował w internecie zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu dla strażaków ochotników. Zebrano na ten cel ponad milion złotych. Czytaj: Cała Polska wspiera Biebrzański Park Narodowych. Ponad milion złotych dla strażaków z OSP

- Ochotnicy są na każde wezwanie, dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia - napisał Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowego wybuchł w niedzielę 19 kwietnia. Mieszkaniec Kopytkowa około godz. 19:27 zauważył uciekające łosie, a następnie unoszący się słup dymu. Nie wiadomo, co spowodowało pożar. Istnieją podejrzenia, że w pobliżu parku doszło do wypalania traw. Zobacz: Biebrzański Park Narodowy. Co spowodowało pożar? Michał Woś: Jesteśmy pewni, że przyczyną było wypalanie traw

Pożar to ogromna strata dla natury. Jak informuje Fundacja WWF Polska, "tracimy siedliska zwierząt, które występują w Europie tylko w Biebrzańskim Parku Narodowym. To właśnie tam gniazduje orlik grubodzioby, dla którego teren ten jest jedyną taką ostoją w Unii Europejskiej. W parku występuje też wiele innych rzadkich gatunków zwierząt i roślin."

Rozmiar katastrofy w Biebrzańskim Parku Narodowym pokazują poniższe zdjęcia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Co wiesz o Podlasiu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
Symbolem woj. podlaskiego jest..